środa, 24 czerwca 2015

Kilka słów o syropie glukozowo-fruktozowym

Od pewnego czasu staram się czytać etykiety na produktach spożywczych, czy czasem nie ma tam syropu glukozowo-fruktozowego. I co się okazuje, praktycznie w każdym produkcie słodzonym zamiast cukru jest użyty syrop glukozowo-fruktozowy, często są to zarówno cukier jak i syrop. Syrop glukozowo-fruktozowy jest wszechobecny na półkach sklepowych: ciasteczka, batoniki, lody, serki, słodzone napoje, soki, musli, ketchupy, dżemy, niektóre jogurty naturalne (np. danone ze zbożami), większość batoników niby "dietetycznych", a nawet produkty dla dzieci i można by tak wymieniać bez końca. A wszystko po to, aby było smacznie, aby słodycze jeszcze bardziej nas kusiły i uzależniały. Poniżej kilka słów o tej "magicznej" substancji, która zawładnęła rynkiem.

 
Czym jest syrop glukozowo-fruktozowy?
 
"Oczyszczony i zagęszczony wodny roztwór cukrów prostych (glukozy i fruktozy), uzyskiwany w wyniku hydrolizy węglowodanów. Syrop otrzymuje się z kukurydzy, przetworzonej na skrobię kukurydzianą. Skrobia ta w dalszej kolejności z użyciem enzymów lub kwasów, przetwarzana jest do formy syropu, który zawiera 55% glukozy, 42% fruktozy i około 3% innych cukrów" (źródło: wikipedia) - należy zwrócić uwagę, że jest to kukurydza GMO.
 
Dlaczego producenci stosują go zamiast cukru?

Syrop glukozowo-fruktozowy ma postać bezbarwnej lub jasnożółtej cieczy, dlatego można go stosować bez konieczności uprzedniego rozpuszczania, co ułatwia rozlewanie do opakowań, dozowanie do produktów i transport. Ma bardzo niską lepkość, sam nie ulega krystalizacji i zapobiega krystalizacji cukru buraczanego (po zmieszaniu). W Ameryce Północnej jego cena jest niższa od sacharozy, również w Unii Europejskiej bardziej opłaca się wytwarzać syrop niż cukier.
 
Wpływ syropu glukozowo-fruktozowego na zdrowie

Fruktoza i glukoza kojarzą nam się z produktami naturalnymi, nie mają znacznika E, dlatego nie wywołują podejrzeń u konsumentów. Dodatkowo fruktoza ma niski indeks glikemiczny, a jej siła słodząca jest o 40% większa w porównaniu do sacharozy. Wartość energetyczna cukru i syropu glukozowo-fruktozowego jest taka sama, czyli 4 kcal/g. Mała ilość fruktozy (np. dostarczana z owoców) wykazuje korzystny efekt metaboliczny (m. in. przywraca zdolność wątroby do regulowania produkcji glukozy w warunkach hiperglikemii), ale nadmierne jej spożycie wykazuje negatywne skutki dla naszego zdrowia. Fruktoza, metabolizowana jest bardzo szybko, ponieważ omija pewne szlaki metaboliczne i powoduje wzmożoną syntezę triglicerydów, co z kolei wywołuje powstawania tkanki tłuszczowej.
 
Spożywanie produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje m.in.:

•powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość (nastawia organizm na produkcję tkanki tłuszczowej, zwłaszcza gromadzącej się wokół narządów wewnętrznych)
 
•zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2
 
•potęguje apetyt i uzależnia
 
•prowadzi do gwałtownych zmian poziomu insuliny oraz glukozy we krwi
 
•przyczynia się do zwiększenia możliwości wystąpienia zespołu jelita drażliwego,
 
•może powodować zaćmę cukrzycową (źródło: wikipedia)
 
 
Co powinien robić konsument?


•przede wszystkim czytać etykiety
 
•jeść świeże owoce - fruktoza dostarczana w takiej formie nie jest szkodliwa
 
•nie kupować jogurtów owocowych, ale naturalne bez dodatków fruktozy
 
•nie pić napojów słodzony, lepiej wybierać świeżo wyciskane soki, herbaty lub wodę z cytryną
 
•samemu pokusić się o upieczenie ciasteczek lub ciast
 
•uważać na produkty "pseudo zdrowe" takie jak batoniki zbożowe lub musli
 

Chciałam jeszcze zwrócić uwagę, że zarówno cukier jak i syrop glukozowo-fruktozowy nie są zdrowe dla naszego organizmu. Pomimo, że cukier jest mniej przetworzony, to również uzależnia, powoduje próchnicę i prowadzi do otyłości. Wniosek jest jeden, że najlepszym źródłem cukrów dla naszego organizmu są cukry naturalne zawarte w owocach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz